o expedícii
účastníci
priebeh
výstup
fotogaléria
odkazy
kniha návštev


  
Sponzori expedície:
   - OT-TJ Strojár Malacky
   - mesto Malacky


  Návštevnosť:     50280

 


Popis výstupu na Pik Korženevskoj 7105 m.n.m. po južnom rebre - obtiažnosť 5A podľa ruskej stupnice.

1.deň /15.8./
Zo základného tábora na moréne ľadovca Moskvin v 4200 m n.m. sa traverzuje cez orientačne náročný ľadopád. Jedná sa o jediné technicky náročné miesto tohto dňa. Ďalej sa vystupuje údolím po ľavej strane južného rebra. Ide sa sutinovým chodníkom do tábora č.1 v 5100 m n.m.
Sem sme vyniesli v rámci aklimatizačných výstupov časť zásob.

2.deň /16.8./
Hneď nad táborom sa musí vystúpiť strmým, rozbitým ľadopádom asi 200 výškových metrov. Odporúčam ísť skoro ráno, kým doň nezasvieti slnko a bude hroziť pád serakov.
Po prekonaní ľadopádu sa pokračuje údolím miernym stúpaním asi jednu hodinu. Potom sa obrátime doprava a začína sa strmý výstup svahom pod previsnuté skaly južného rebra, kde sa nachádza tábor č.2 v 5800 m n.m.
Strmý svah môže byť za nepriaznivých snehových podmienok silne lavinózny, čo nám robilo problémy hlavne pri zostupe, keď nás na hore uväznilo sneženie.

3.deň /17.8./
Z tábora č.2 traverz doprava pod skalami. Dostávame sa na strmé snehové a ľadové svahy. Nimi vystupujeme na samotnú exponovanú hranu južného rebra vo výške 6100 m n.m. Po vykopaní plošiny v snehu sa tu dá celkom slušne postaviť stan.
Výstup z tábora č.2 trvá sem asi 3 hod. Dá sa pokračovať ďalej, no my sme tu zostali kvôli začínajúcej výškovej chorobe môjho spolulezca.

4.deň /18.8./
Hneď nad táborom nás čaká strmá skalná stena /obtiažnosť cca IV. stupeň UIAA/. Južné rebro ďalej pokračuje exponovaným zľadovateným terénom. Hrebeň je miestami tak strmý, že medzi rozkročenými nohami dovidíme na ľadovec Moskvina, ktorý je v dvojkilometrovej hĺbke pod nami. Treba si tu dávať veľký pozor na akúkoľvek chybu.
Tábor si staviame na plošine v 6300 m n.m.

5.deň /19.8./
Na útok na vrchol treba počítať so 6 hodinami na výstup a 3 hodinami na zostup do tábora v 6300 m.n.m.
Hrebeň tvoria nespočetné skalnoľadové veže. Treba si tu dávať pozor aj na ľadovcové trhliny. Leziem sám, zo strany rýchlosti je to výhoda, no o bezpečnosti radšej nerozmýšľam.
Veže preliezam prípadne medzi nimi kľučkujem. Nakoniec prichádzam pod skoro kolmú, asi 30 metrov vysokú ľadovú stenu. V lúčoch ranného slnka sa blyští ako zrkadlo. Po jej prelezení nasleduje už len tiahle, vyčerpávajúce stúpanie mixovým terénom bez technických problémov.
Na zostup ľadovou stenou odporúčam zobrať so sebou nejaké ľadovcové skoby, ktoré mi pravdu povediac dosť chýbali.
Zostup z tábora v 6300 m n.m. do ZT na ľadovci Moskvina sa dá zvládnuť za deň. Treba sa však psychicky pripraviť na priestupy dvoma ľadopádmi, ktorých konfigurácia sa za tých pár dní výstupu určite zmení k nepoznaniu. Mňa hlavne deptal prechod druhým ľadopádom, keď som už videl stany ZT na dosah ruky a ani za svet som k nim nemohol nájsť cestu.

Ešte sa musím pochvalne zmieniť o horskej službe. Na ich meteorologické predpovede sa dalo spoľahnúť na 100%. Počasie predpovedali v podstate na hodinu presne. Či sú tak isto dobrí aj pri zachraňovaní ľudí sme si našťastie nepotrebovali vyskúšať.